ŠTĚNICE DOMÁCÍ - POSTELOVÁ
Štěnice domácí je také známá pod názvem Štěnice postelní nebo postelová. Patří do podřádu ploštice. Dospělý jedinec je silně zploštělý a má červenohnědé oválné tělo. Samice má 4-8mm, samec je o něco menší. Maximální délka života Štěnice postelní je 1 -1,5 roku. Samice Štěnice domácí během života produkuje 400-500 vajíček. V průměru naklade 1-5 vajíček denně. Od nakladení vajíčka do jeho vylíhnutí uplyne zhruba 7-10 dní. Vývoj Štěnice domácí od vajíčka až po dospělého jedince trvá cca 1-2 měsíce při teplotě 20°C. Délka vývoje je závislá na zdroji potravy. Během celého vývoje potřebují sát lidskou krev. Optimální teplota pro Štěnici domácí je 25°C. Expozice po dobu nejméně 3 hod. při -17°C je smrtelná.
PODROBNĚJŠÍ INFORMACE
ORIENTAČNÍ CENY HUBENÍ
hotelový pokoj, byt 1+1: 600-1440,-Kč
byt 2+1: 1680-2016,-Kč
byt 3+1: 2016-2419,-Kč
HUBENÍ ŠTĚNICE DOMÁCÍ
Nejdůležitější je zjistit místo výskytu, informovat nájemníky o termínu ošetření, typu přípravku, době odvětrání atp. Vlastní hubení obnáší ošetření všech možných úkrytů a jejich okolí tekutým reziduálním insekticidem. Hubení probíhá nejčastěji za pomoci postřiků a poprachů. Poprachem se ošetří zásuvky
a vypínače. Prohlížené a ošetřované skříně musí být vyprázdněné a postel rozmontovaná, aby bylo možno ošetřit všechny úkryty. Na přípravě a důkladném ošetření všech možných a nemožných úkrytů záleží výsledek celé akce.
Po ošetření nelze výsledek očekávat okamžitě. Cca po 3-4 týdnech by měl výskyt ustat. To se dá zjistit pouze přespáním
v napadených místnostech.
Hubení štěnic je velmi náročné a je skoro nemožné tohoto škůdce zlikvidovat svépomocí. Doporučujeme tedy kontaktovat profesionální firmu.
NÁSLEDNÁ OPATŘENÍ
Průzkum hubení se dělá cca po 4-6týdnech. Pokud je to nutné, provede se druhé ošetření podobného rozsahu jako první ošetření.
POTRAVA
Štěnice domácí je parazit, který se živí převážně lidskou krví a sání trvá 5-10 minut. Je také známé napadení domácího zvířete. Při 15-20°C stačí Štěnici jedno sání krve za 8 dní. Štěnice domácí může hladovět 20-35 týdnů, při teplotě 22°C. Při teplotě pod 9°C po potravě nepátrá. Jsou známé také případy, kdy Štěnice vydržela hladovět rok a více.
DALŠÍ INFORMACE
- Automatická pračka, teplota + 60°C – hubí všechna stádia včetně vajíček
- Sušička prádla,teplota + 45°C – hubí všechna stadia včetně vajíček
- Suché čištění/čistírna – hubí všechna stadia včetně vajíček
- Studená voda – za 24 hod. usmrtí jen nymfy a dospělce
- Teplota – 17°C – usmrtí všechna stádia včetně vajíček za 24 hod
ÚKRYTY
Štěnice postelní je aktivní pouze v noci a vyskytuje se jen v pravidelně obývaných lidských obydlích. Přes den jsou schovány ve svých úkrytech. Štěnice postelní se ve většině případů ukrývá v okolí postelí (jak zdůrazňuje její název). Je tomu tak proto, aby to měla blízko ke svému hostiteli. Štěnice domácí se šíří zavazadly, transportem postelí a nábytku, v oděvu apod. Často migrují mezi sousedními byty.
V postelích: v duté kovové části, ve škvírách, v prasklinách, v knoflících, v zipech a ve švech matrací a lůžkovin.
V blízkosti postelí: nad a pod podstavci, v nočních stolkách, v garnýžích, v prostupech ústředního topení, v konstrukcích postelí.
Dále se Štěnice postelní ukrývají za tapetami, obrazy, rámy, v podlaze, v nábytku atp.
ŠKODY
Štěnice domácí způsobuje štípnutí v řadách a po dvou a více štípancích. To je způsobeno přesunem Štěnice z důvodu vyrušení ze sání. Pokud není člověk alergický na kousnutí štěnice, většinou štípnutí ani nepostřehne nebo je štípanec téměř nerozeznatelný od komářího štípnutí. Při alergii kousnuté osoby dochází k otoku v místě sání a k bolesti postiženého místa. Také se objevuje svědění, kožní podráždění, zduřeniny, apod. Přenos chorob od Štěnice domácí je možný, ale není prokázaný. Dodnes se neobjevil žádný případ přenosu. Zanechávají po sobě hromádky trusu u vchodů do úkrytu, typický zápach a tzv. svlečky.