RUS DOMÁCÍ
Rus domácí patří do čeledi švábovitých a je rozšířen po celém světě. Dospělý jedinec je světle hnědý a jeho průměrná délka je cca 10-15 mm. U obou pohlaví Rusa domácího jsou nápadná dlouhá tykadla. Samec je světlejší a štíhlejší. Samice je naopak tmavá, má složená křídla, široký zadeček. Průměrná délka života Rusa domácího je cca 6 měsíců.
PODROBNĚJŠÍ INFORMACE
HUBENÍ RUSA DOMÁCÍHO
Pro hubení rusů se dnes používají převáne speciální gely. Tyto gely mají při hubení dominový efekt. Rus domácí uhyne do 24 hodin po požití. Dominový efekt spočívá v tom, že živí jedinci požírají mrtvé rusi domácí, nebo jejich trus a následně hynou. Do deseti dnů můžeme pozorovat výrazný úbytek rusů. Ke kompletní likvidaci dojde cca do třech týdnů v závislosti na typu prostředí.
Je možné použít také insekticidní postřiky. Jejich výhodou je zpravidla nižší cena. Nevýhodou je nutnost rozsáhlé přípravy objektu před aplikací. A je nutná opakovaná aplikace cca po 6ti týdnech.
Při ojedinělém výskytu těchto škůdců postačí běžně dostupné přípravky. Poprach a spreje. Jejich účinnost je krátkodobá. Při přetrvávajícím výskytu je vhodné kontaktovat profesionální firmu.
Při hubení Rusa domácího nejdříve zjistíme místa výskytu, informujeme nájemníky o termínu ošetření, typu přípravku, který na hubení použijeme, době odvětrání atp.
ŠKODY
Trus a zbytky těl švábovitých mohou u citlivých lidí způsobit různý stupeň alergie. Hygienicky nesmírně významný je také fakt, že švábovití mohou pasivně přenášet celou řadu choroboplodných zárodků od virů přes bakterie až k vajíčkům parazitických červů.
PREVENCE
Udržování hygieny. Tam kde je to možné, vyplňte škvíry a pukliny ve zdech, např.ve velkokuchyních.
POTRAVA A ROZMNOŽOVÁNÍ
Rus domácí je aktivní hlavně v noci, kdy prolézá místa a hledá potravu. Živí se hlavně odpadky a v podstatě vším co najde. Po oplodnění se samici stáhne zadeček a nosí tzv. ootéku, která je dlouhá cca 5-6mm a ve které je 30-50 vajíček. Ootéka je bílá nebo červená a nosí ji dle teploty 15-40 dnů. Samička ootéku odkládá těsně před vylíhnutím. Vajíčka jsou odolná proti hubení. Hubící prostředky jsou účinné pouze na aktivní jedince. Rus tedy musí buď pozřít gel anebo přijít do styku s postříkanou plochou. Oproti Švábu obecnému má Rus domácí schopnost se pohybovat po šikmých i hladkých plochách.
VÝSKYT A ÚKRYT
Vyskytuje se především tam, kde je vlhko a teplo (v potravinářských provozech, objektech spol. stravování, skladech, zdravotnictví, komunální sféře). V bytech se Rus domácí vyskytuje nejčastěji v kuchyni, v koupelně na toaletách, v rozvodech tepla. Rus domácí se ukrývá přes den v různých škvírách, rozbitých dlažkách, poličkách, pantech ve skříňkách, atp. I když není Rus domácí vidět, určitě si všimnete jeho trusu podobného rozsypané mleté kávě.